Rozčúlil Vás osobný neférový útok? Vyskúšajte zareagovať pohotovo, nevybuchnúť a využite argumentačné aikido
Protistrane v podstate ide o to, aby Vás ako osobu napadol a tým narušil Vaše sebavedomie a sebakontrolu. Chce Vás zneistiť a nastaviť debatu svojim smerom.
“Sama som to v minulosti zažívala.”
Moje nebezpečie v minulosti spočívalo v tom, že na osobné útoky a podpichovanie som reagovala príliš rýchlo a stratila som v podstate z “dohľadu” svoju vlastnú tému, na ktorej mi záležalo. Zvýšila sa mi hladina adrenalínu, začali “úradovať” moje emócie. Sama som sa “úspešne” dopracovala do defenzívy, zamotala som sa sa v spore v a vypustených slovách. Klasika, vecný rozhovor bol fuč a spor na svete. Našťastie ide o minulosť. Teraz komunikujem uvážlivejšie a nie je to nič náročné. Zvládla som ja, zvládnete i vy. Treba to však stále skúšať, nech sa Vám to dostane do krvi a budete to brať ako samozrejmosť. Takže ako to vlastne robím ja?
Argumentačné aikido
V týchto situáciách protivníka (sem tam až agresora) neutralizujem pomocou argumentačného aikida a prechodových viet. Znie to síce bojovne, ale verte mi, opak je pravdou.
“Je to zmierlivé a jednoduché.”
O čo ide vlastne ide v aikide? V tejto metóde sebaobrany ide o to využiť energiu útočníka a ovplyvniť ju obrannými pohybmi tak, aby útočník stratil rovnováhu. A presne o to ide aj v argumentačnom aikide. V prípade emocionálnych útokov urobím myšlienkový krok bokom (stranou) a presmerujem energiu útočníka na riešený problém. Ako to vlastne spravím? Na to mám prechodové vety.
Prechodové vety
Prechodové vety sú špeciálne formulácie, ktoré sa vôbec netýkajú obsahu, ale procesu. Jednoduchšie povedané, prechodové vety mi odvedú energiu útočníka inam a ja tým získam čas, nadhľad, udržím adrenalín na mieste a prevediem útočníka ku kľudnejšiemu a vecnému rozhovoru “rozhovor k mojej veci a nie od veci”.
Ako jednoducho spravím prechodovú vetu? Uchopím kľúčové slovo protivníka a použijem ho v prechodovej vete. Pozrite.
Komunikačný útok |
Pohotová, zmierlivá reakcia |
“Ten váš úžasný nápad nás bude stáť majland!”(čiže balík peňazí:) | “Je pochopiteľné, že pozeráte na cenu. Na Vašom mieste by som uvažoval/a rovnako (prechodová veta)…Skúsme si však spolu pozrieť reálne náklady a benefity.” |
“Vy ako čerstvý absolvent školy predsa nemáte žiadne skúsenosti. Na Vašom mieste by som tak nevyskakoval.” | “Verím, že hľadáte kvalitných ľudí a pristupujete k nim nezaujate (prechodová veta, priznávam trošku pikantnejšia:)….Ja konkrétne viem ponúknuť silnú motiváciu u vás pracovať, nestranný pohľad k procesom, ochotu zaučiť sa podľa Vašich predstáv.” |
“Predsa sám neveríte tomu, čo tu hovoríte.” | “To Vás musím sklamať (prechodová veta)…Som úplne presvedčená, že je to správna cesta. Moje hlavné dôvody sú tieto……” |
Prechodové vety:
- kde dávam podmienený súhlas – “Našťastie sú to len ojedinelé prípady”
- kde signalizujem porozumenie – “Úplne chápem Vaše stanovisko.”, “Chápem, že Vás to rozčúlilo”.
- kde ocením partnera – “To je zaujímavé čo hovoríš.”, “Súhlasím s tebou”. “Ako expert by ste mohli poradiť…”.
Verím, že od teraz si komunikačné útoky na svoju osobu užijete príjemnejšie – “športovo” pomocou argumetačného aikida. Stávate sa postupne KOMUNIKAČNÝ “PRO” (-fesionál), tak treba nezaspať na vavrínoch, trénovať a pozrite si moje ďalšie blogy, ak Vás to zaujalo.
“Veľa šťastia a zdaru v zmierlivej, výstižnej a pohotovej komunikácii!”